Čechům podle prestižního žebříčku Henley Index od loňska zesílil pas. Je jedním z nejlepších na světě vůbec

30/1/2023

Čechům podle prestižního žebříčku Henley Index od loňska zesílil pas. Je jedním z nejlepších na světě vůbec

Čechům oproti loňsku zesílil pas. Síla pasu se dle uznávaného žebříčku Henley Index počítá podle počtu zemí, kam nás dokument opravňuje vstoupit bez předložení mezinárodních víz. Letos jsou Češi v pořadí sedmí a polepšili si tak o jednu příčku. Z loňských 185 destinací jich můžeme údajně bezvízově navštívit 186. Při plánování cesty je ale nutné si podmínky vstupu do dané země vždy ověřit, upozorňuje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.

„Dlouhodobě je český pas jedním z nejsilnějších na světě. Máme více bezvízových možností k vycestování než jiné postkomunistické země. Ale není úplně pravdou, že by čistě bezvízový styk platil pro uvedené množství zemí. Ve skutečnosti toto platí asi pro osmdesátku z nich, a do dalších si musí lidé pohlídat nutnost různých prohlášení, vstupních dokumentů a podobně. Určitě je nutné se pokaždé informovat u svého prodejce letenek nebo na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí, které aktualizuje denně podmínky pro vstupy českých občanů do dalších zemí, “upozornil Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz. Dodává, že chuť Čechů cestovat je velká. Kupříkladu nyní se prodávají letenky nejen na zimu a brzké jaro, ale plánují se už i letní dovolené. Mnoho lidí však čeká na letní letový řád, který od března nabídne rozšířené možnosti leteckého cestování. „Letošní letní letový řád bude plnější než vloni. To znamená více leteckých spojů, větší kapacitu sedadel a silnější konkurenci, což by mělo krotit ceny letenek nebo dokonce vytvořit tlak na jejich snížení,“ soudí Josef Trejbal.

Český pas v žebříčku Henley Index:

Rok 2023 – 7. v pořadí

Rok 2022 – 8. v pořadí

Rok 2021 – 7. v pořadí

Rok 2020 – 8. v pořadí

Rok 2006 – 21. v pořadí (nejstarší uvedený žebříček)

Rodinná firma ASIANA zahájila svou činnost v roce 1993 a jako první cestovní kancelář v ČR začala nabízet letenky on-line a stala se lídrem v oboru

Postupem času a vývojem trhu rozšířila své působení i do oblasti administrativní správy a služeb organizačně hospodářské povahy.

Za dobu své působnosti získala řadu ocenění. Jsou trvalým závazkem vůči klientům i spolupracovníkům.

Máte nějaký dotaz či nabídku spolupráce?

Napište nám zprávu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.