Ceny letenek do dálkových destinací spadly, díky tomu se jich prodalo na podzimní termíny téměř o třetinu víc než loni

4/9/2023

Ceny letenek do dálkových destinací spadly, díky tomu se jich prodalo na podzimní termíny téměř o třetinu víc než loni

Po cestovatelsky vydařeném létu se chystá i na podzim odletět do zahraničí víc lidí než loni. Přispívají k tomu klesající ceny letenek do dálkových destinací. Prodlužuje se doba mezi koupí letenky a samotným odletem a zvyšuje se podíl cestujících z Prahy.

V uplynulých měsících přibyly do letového řádu novinky, které cestující velmi zaujaly. Jde o atraktivní dálkové lety jako například z Prahy do Reykjavíku s možností návazných spojů do Severní Ameriky společnosti Icelandair, linku na Tchaj-wan společnosti China Airlines a spoj do Soulu operovaný společností Korean Air. Odtud pak cestující navazují na spoje do mnoha dalších míst světa.

Rozrůstající se konkurence na dálkových trasách má pozitivní důsledek, na který cestující slyší. „Ceny letenek do dálkových destinací s příchodem nových aerolinek klesly průměrně o 10 procent. Cestující již nakoupili na letošní podzim do vzdálených míst o 30 procent víc letenek než loni. Nejčastěji to je Bangkok, Dubaj, Mauricius, New York, Kolombo na Šrí Lance, Ho Či Minovo Město, Dillí a Denpasar na Bali,“ řekl Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.

Rozhoduje vzdálenost letiště, ne cena

Díky lepším cenám letenek a výběru přímých linek z Prahy nyní méně lidí odlétá ze zahraničních letišť. „Podíl prodaných letenek z Prahy se zvýšil a přesahuje 90 procent. Je tak srovnatelný s předcovidovým obdobím. Místo ceny letenky řeší cestující spíše vzdálenost bydliště k místu odletu a příletu,“ řekl Josef Trejbal. To souhlasí s avizovanými čísly Letiště Praha, které nedávno zvýšilo odhad počtu letos odbavených cestujících z 13 milionů na 13,6 milionu. Z okolních letišť je Čechy nejvíce využívané to vídeňské.

Doznívání cest do dovolenkových destinací

Celoročně, stejně tak i na podzim, se nejvíce letenek prodává do evropských metropolí, tedy do Londýna, Paříže, Frankfurtu nad Mohanem, Amsterdamu a Bruselu. Jedná se o turistické i pracovní cesty. „V září a říjnu ale budou doznívat také dovolené v evropských letoviscích. Velké množství letenek je jíž zakoupeno, a tak výjimkou nebudou plně obsazená letadla do Splitu, Málagy nebo na Maltu,“ dodal Trejbal.

Cestujeme bez obav, směrodatná je cena

Rozhodujícím faktorem pro to, s jakým předstihem cestující koupí letenku, není již obava z koronaviru. Dnes je podstatná cena. Prodloužila se tím doba mezi nákupem letenky a samotným odletem. „Letenky po Evropě cestující nyní nakupují několik týdnů před odletem, na dálkové lety je to i několik měsíců. O nákupu letos rozhodují často cenové akce,“ řekl Josef Trejbal. V září se očekává enormní zájem o letenky do Severní Ameriky, protože na ně bude portál Letuška.cz spolu s partnery cenové akce pořádat.

Rodinná firma ASIANA zahájila svou činnost v roce 1993 a jako první cestovní kancelář v ČR začala nabízet letenky on-line a stala se lídrem v oboru

Postupem času a vývojem trhu rozšířila své působení i do oblasti administrativní správy a služeb organizačně hospodářské povahy.

Za dobu své působnosti získala řadu ocenění. Jsou trvalým závazkem vůči klientům i spolupracovníkům.

Máte nějaký dotaz či nabídku spolupráce?

Napište nám zprávu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.