Cestovní pojištění k letenkám opomíjí polovina cestujících, mohou přijít o miliony

20/4/2023

Cestovní pojištění k letenkám opomíjí polovina cestujících, mohou přijít o miliony

V roce 2019 si na portálu Letuška.cz k letence pořídil kvalitní cestovní pojištění každý čtvrtý zákazník. Během koronaviru zájem o pojištění prudce vzrostl na 60 %. Nyní ale obezřetnost cestujících opět klesá. Přitom hospitalizace v nemocnici v zahraničí může doslova zruinovat rodinný rozpočet. V jaké zemi Češi nejčastěji lékařskou péči potřebují a kolik co stojí?

Kvalitní cestovní pojištění nabývá na významu, shodují se odborníci. Velký prodejce letenek v Česku Letuška.cz upozorňuje, že během a po období covidu se cestovně pojišťovalo rekordních 60 % lidí. Aktuálně ale zájem o pojištění klesla pořizuje si ho k letence jen každý druhý. „Lidé zklidněním pandemie koronaviru trochu ztratili obezřetnost. Přitom dobré cestovní pojištění v zahraničí je nejlepší investice. Zájem o letenky je letos nejvyšší za poslední roky a doufáme, že s tím poroste i opatrnost a zákazníci nebudou zapomínat se připojistit,“ řekl Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.

Podle ERV se nejvíce pojistných škod událo v Egyptě, odkud klienti nahlásili z celkového počtu celou čtvrtinu událostí spojených s finančním krytím. To souvisí také s rostoucí oblibou této destinace. „Roste počet Čechů, kteří individuálně cestují do Egypta. Jde o celoročně atraktivní destinaci, která je obsluhována přímými lety z Prahy, a tak je snadno dostupná, “řekl Josef Trejbal z Letuška.cz. Vlastimil Divoký z ERV zároveň upozornil na místní nešvary, které dokáží Čechy potrápit, pokud si dobré cestovní pojištění nesjednají. V hotelech totiž často pracují pouze nedostudovaní medici. Snahu místních vydělat na turistech potvrzuje případ klienta se zánětem středního ucha, který se obvykle léčí antibiotickými kapkami. Hotelový lékař udělal dvě „vyšetření“ navíc a klientovi aplikoval nadbytečná léčiva. „Léčba“ trvala tři dny a vyšla na 770 EUR (skoro 20 000 Kč). Pokud by dotyčný využil asistenční službu, byl by ošetřen na prověřené klinice jednorázově za částku do 120 EUR (cca 3 000 Kč). Egypt v TOP žebříčku léčebných výlohách ERV následovalo Turecko, na třetím místě skončilo Řecko.

V Egyptě lékaře potřebujeme nejčastěji, pozor ale na šarlatány

Podle ERV se nejvíce pojistných škod událo v Egyptě, odkud klienti nahlásili z celkového počtu celou čtvrtinu událostí spojených s finančním krytím. To souvisí také s rostoucí oblibou této destinace. „Roste počet Čechů, kteří individuálně cestují do Egypta. Jde o celoročně atraktivní destinaci, která je obsluhována přímými lety z Prahy, a tak je snadno dostupná, “řekl Josef Trejbal z Letuška.cz. Vlastimil Divoký z ERV zároveň upozornil na místní nešvary, které dokáží Čechy potrápit, pokud si dobré cestovní pojištění nesjednají. V hotelech totiž často pracují pouze nedostudovaní medici. Snahu místních vydělat na turistech potvrzuje případ klienta se zánětem středního ucha, který se obvykle léčí antibiotickými kapkami. Hotelový lékař udělal dvě „vyšetření“ navíc a aplikoval nadbytečná léčiva. „Léčba“ trvala tři dny a vyšla na 770 EUR (skoro 20 000 Kč). Pokud by dotyčný využil asistenční službu, byl by ošetřen na prověřené klinice jednorázově za částku do 120 EUR (cca 3 000 Kč). Egypt v TOP žebříčku v léčebných výlohách ERV následovalo Turecko, na třetím místě skončilo Řecko.

Investice za stovky zachrání zdraví a miliony

Mimo klasické cestovní pojištění je vhodné myslet i na pojištění storna, které je v posledních letech stále častější součástí cestovního pojištění. „Cestovní pojištění sjednané k letence může krýt i situace, kdy člověk nakonec nemůže z nějakého důvodu vůbec odletět. Určitě je tak výhodná širší varianta pojištění, která řeší i další výlohy. Pojištění pak může uhradit nákladné zdravotní ošetření, ztracená zavazadla, ale i storno letenek poznamenal Josef Trejbal z portálu Letuška.cz. Pojištění lze totiž uplatnit i v případě, kdy dotyčný nemůže do zahraničí vyrazit ze zdravotních důvodů, tedy kdy má potíže ještě v ČR. Storno se vztahuje také na ztrátu zaměstnání, rozvodové řízení, poškození bydliště, zrušení schůzky obchodním partnerem, dopravní nehodu cestou na letiště nebo třeba předvolání k soudu.

Ušetřit na pojištění může znamenat ztrátu

Vlastimil Divoký z ERV upozornil na to, že lidé si často koupí levnější variantu pojištění, která je užší a obsahuje jen storno. To znamená, že se pojistka vztahuje jen na dobu před cestou. Přitom si mylně myslí, že mají zakoupeno i cestovní pojištění, které je chrání i v zahraničí. Když se pak při události obrátí na pojišťovnu o plnění, bývají rozčarováni. „Plné cestovní pojištění stojí na den přibližně stejně jako jedno pivo nebo 2 kopečky zmrzliny. Zatímco o „investici“ do piva a zmrzliny moc nepřemýšlíme, u cestovního pojištění někdy váháme a volíme jen to nejlevnější. Pár investovaných stokorun ale může člověku zachránit nejen peněženku, ale třeba i zdraví nebo život.“  

 Příklady léčebných nákladů klientů ERV:

Případ a celkové náklady

Srdeční selhání na Havaji 3 980 000 Kč

Mnohočetná poranění po pádu z mola na Maledivách 2 000 000 Kč

Cévní mozková příhoda v Egyptě 1 740 000 Kč

Případ COVID-19

Těžký průběh COVID-19 v USA 4 700 000 Kč

Léčení těžkého průběhu COVID-19 v Turecku 1 200 000 Kč

Desítky i stovky tisíc lidí pak řeší při cestách závažné zdravotní a další potíže. Silné oživení cestovního ruchu po koronavirové pauze v roce 2022 znamenalo také bohužel doposud nejvyšší počet úmrtí Čechů v zahraničí. Podle dat Ministerstva zahraničních věcí ČR jich během loňské letní sezony zemřelo 139.

Rodinná firma ASIANA zahájila svou činnost v roce 1993 a jako první cestovní kancelář v ČR začala nabízet letenky on-line a stala se lídrem v oboru

Postupem času a vývojem trhu rozšířila své působení i do oblasti administrativní správy a služeb organizačně hospodářské povahy.

Za dobu své působnosti získala řadu ocenění. Jsou trvalým závazkem vůči klientům i spolupracovníkům.

Máte nějaký dotaz či nabídku spolupráce?

Napište nám zprávu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.