Létáme čím dál víc, nabídka letů z Prahy je znovu bohatá. Oživení cestování ale odkrývá nedostatek lidí v oboru

3/5/2022

Létáme čím dál víc, nabídka letů z Prahy je znovu bohatá. Oživení cestování ale odkrývá nedostatek lidí v oboru

Lidé opět začali po covidovém útlumu letecky cestovat ve velkém. Letní letový řád nabídne na 150 destinací dostupných přímo z Prahy. To je již 80 procent nabídky roku 2019, který byl cestovatelsky rekordní. Současně s oživením ale letecký obor řeší nedostatek odborně vyškolených zaměstnanců. Ti v krizi z odvětví odešli a mnozí se zpět zatím nevrátili.

Letecké cestování procitá z covidové agonie. Na nadcházející letní sezonu nabízí letní letový řád Letiště Praha přímé lety do 150 destinací, oproti loňsku je to o 35 víc. Postupně se uvolňují i přísná omezení, do mnoha zemí již lze cestovat pouze s potvrzením o bezinfekčnosti. „V některých případech byly dokonce zrušeny všechny povinnosti prokazovat se jakoukoliv dokumentací v souvislosti s Covidem 19 a v praxi se tak podmínky vrací do stavu před vypuknutím pandemie. Takovými zeměmi jsou například Chorvatsko, Norsko, Irsko, Slovinsko, Finsko, Švédsko, Švýcarsko a další,“ řekl Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz. Nárůst nabídky zvedá zájem o letenky, tento portál eviduje aktuálně čtyřnásobnou poptávku v porovnání se srovnatelným obdobím loni.

Letní letový řád nahrává pohodlným individuálním cestám

„V rámci Evropy jsou nyní nejžádanější letenky do Paříže, Londýna, Frankfurtu nad Mohanem, Amsterdamu, Bruselu. Dále pak je zájem o odpočinkové destinace jako Barcelona, Malaga, Malta, Istanbul nebo Lisabon. Z dálkových destinací je nejoblíbenější New York, kam v současnosti míří stovky Čechů. Naopak pomaleji se lidé vraceli do Asie, kde stále přetrvávají některá cestovní omezení související s covidem. To se zřejmě změní, protože Čechy oblíbené Thajsko od května umožňuje očkovaným cestujícím návštěvu země bez nutnosti PCR testu na koronavirus a následné krátké karantény. Nicméně brzy začnou zájmu cestovatelů také dominovat řecké ostrovy a španělská, italská, řecká a chorvatská letoviska,“ říká Josef Trejbal z portálu Letuška.cz. Jeho slova potvrzuje právě rozrůstající se letní letový řád, který nabídne jak nové destinace, tak nové pravidelné lety ať už do dovolenkových míst v Evropě, tak těch dálkových. Nově se letos v létě lidé dostanou přímým letem do portugalského Porta, španělského Alicante, na řecký ostrov Santoriny nebo do černohorského Tivatu. „Ten, kdo se rozhodne pro dovolenou na vlastní pěst, má letos skutečně velký výběr přímých leteckých spojení takřka do celého světa,“ doplnil Trejbal.

Nové pravidelné dálkové linky z Letiště Praha:

• Rijád – Flynas - od 29. dubna 3 x týdně

• Dubaj – Emirates, Smartwings, flydubai – denně

• New York – Delta Air Lines – od 27. května denně

• Kuvajt – Jazeera Airways – od 5. června 2x týdně

• Dauhá – Qatar Airways – denně

Dovolenkové destinace z Letiště Praha:

• Itálie – 17 destinací obslouží 4 dopravci

• Řecko – 14 destinací obslouží 4 dopravci

• Španělsko – 12 destinací obslouží 5 dopravců

• Chorvatsko, Černá Hora, Albánie – 5 destinací obslouží 4 dopravci

• Bulharsko – 3 destinace obslouží 4 dopravci

• Turecko – 3 destinace obslouží 4 dopravci

• Egypt 2 – destinace obslouží 3 dopravci

Za letenku si připlatíme, víc stojí palivo, oblétává se Rusko i Ukrajina

Jako všude jinde i v letecké dopravě rostou vstupní náklady, zejména pak roste cena ropy. Dopravci tedy navyšují takzvané palivové poplatky, které ovlivňují konečné ceny letenek. „V rámci Evropy není vzestup cen nějak výrazný kvůli kratším vzdálenostem a kvůli velké konkurencí leteckých dopravců. Složitější je cestování do Asie. Kvůli uzavření ukrajinského a ruského vzdušného prostoru se prodlužují doby letů. Aerolinky tak musí počítat s vyššími náklady na palivo i na posádky, což se začíná do cen letenek promítat. Svoji roli v některých případech také hraje menší konkurence, protože řada aerolinek se ještě na trasy mezi Asii a Evropu nevrátila,“ vysvětlil Josef Trejbal s tím, že průměrné ceny letenek odpovídají celkové inflaci na našem trhu.

Letenkáři, přijďte

Zvýšený zájem o letecké cestování je pro všechny v tomto oboru dobrou zprávou, na druhou stranu však odvětví celosvětově pociťuje nedostatek pracovníků. Znát je to ve špičkách na evropských i amerických letištích, kde se tvoří dlouhé fronty. Stejně tak si zákazníci počkají na telefonních infolinkách, které jsou často úplně rušeny a nahrazovány chatovou nebo e-mailovou komunikací. Lidé se totiž do oboru vrací ale jen pozvolna. Mnoho odešlo do sfér, které nebyly covidem tak fatálně zasažené. „Nijak jsme v krizi nepropouštěli, i přes to bychom přivítali několik zkušených letenkářů, kterým jsme schopni nabídnout skvělé podmínky ve stabilní firmě,“ konstatoval Josef Trejbal z portálu Letuška.cz.

Rodinná firma ASIANA zahájila svou činnost v roce 1993 a jako první cestovní kancelář v ČR začala nabízet letenky on-line a stala se lídrem v oboru

Postupem času a vývojem trhu rozšířila své působení i do oblasti administrativní správy a služeb organizačně hospodářské povahy.

Za dobu své působnosti získala řadu ocenění. Jsou trvalým závazkem vůči klientům i spolupracovníkům.

Máte nějaký dotaz či nabídku spolupráce?

Napište nám zprávu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.