Letuška.cz: V roce 2023 se prodalo o pětinu letenek víc než loni. Podle prognóz bude chuť cestovat po vlastní ose trvat

27/12/2023

Letuška.cz: V roce 2023 se prodalo o pětinu letenek víc než loni. Podle prognóz bude chuť cestovat po vlastní ose trvat

Bilance individuálního leteckého cestování roku 2023 vypovídá, že trh s letenkami vzrostl přibližně o 20 procent. Zatímco ceny jiných komodit a služeb šplhaly do výšin, letenky byly k mání za příznivé a stabilní ceny. I díky tomu část cestujících přesunula své odlety ze zahraničních letišť na hlavní tuzemské letiště.

V roce 2024 by měly být ceny letenek i nadále příznivé. Létat se tak bude minimálně se stejnou frekvencí, více českých turistů se zřejmě podívá opět do Thajska, na Mauricius nebo do Mexika.

Trh s prodejem letenek jde ruku v ruce s nabídkou leteckých společností, které operují své spoje na pražském Letišti Václava Havla Praha. Oblastní česká letiště totiž činí v pravidelných linkách jen malé procento. V tuto chvíli se létá z Brna do Londýna, z Ostravy do Londýna a Varšavy s návazností na dálkové lety.

Oficiální odhad Letiště Praha zní, že v roce 2023 odbaví celkem asi 13,6 milionu cestujících, přičemž loni to bylo necelých 11 milionů. „V roce 2023 jsme prodali oproti roku předchozímu o 20 procent letenek víc. Dominovaly evropské destinace a značný zájem byl i o pravidelné dálkové lety,“ řekl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. V nárůstech se skrývají i cestující, kteří přesunuli svůj odlet a přílet ze zahraničních letišť na pražské letiště. „Ubylo odletů z okolních letišť díky konkurenceschopným cenám letenek z Prahy. Noví dopravci také přinesli větší zájem o dálkové linky do Severní Ameriky a Asie,“ vysvětlil trend Josef Trejbal.

TOP destinace 2023 Letuška.cz:

1. Paříž

2. Brusel

3. Londýn

4. Frankfurt nad Mohanem

5. Vídeň

Nejdelší přímé lety z Prahy v r. 2023:

• Tchaj-pej

• Soul

• Salála

• New York

• Maskat

Ceny letenek jsou čitelnější než jiné komodity

Ceny letenek nepodléhaly velkým inflačním tlakům, do mnoha destinací i zlevnily. Na trhu s letenkami funguje striktně konkurenční prostředí. Ceny rostly tam, kde je menší konkurence, jako je tomu například do některých asijských a jihoamerických destinací. „Ke zlevnění došlo u destinací, kam letecké společnosti nabízí velkou kapacitu míst. Vrátily se tak například dobré ceny do Severní Ameriky, výhodně se létá po Evropě,“ řekl Josef Trejbal.

Výhled na rok 2024

Poptávka v novém roce se dá očekávat stejně vysoká jako v roce 2023, může dál i mírně růst. Chuť létat po vlastní ose je velká. Cestující vítají zejména atraktivní nabídku přímých letů. „Když byly vypsány na jaře nové linky na Madeiru nebo posílily linky na Sardinii a Korsiku, strhnul se zájem o letenky tímto směrem. V zimě byly zase hitem lety do Jižní Koreje a na Tchaj-wan, a to ať už jako cílové nebo přestupní destinace. Stále je velký zájem o lety s Emirates a Qatar Airways. V roce 2024 by se ale mohly změnit některé cíle cest. Kratší cesty do severní Afriky by mohly být kvůli případné snížené bezpečnosti v tamní oblasti nahrazeny cestováním do dříve obvyklých destinací jako je Thajsko, Mauricius a Mexiko. Což jsou oblasti, kam se celoročně létá za rozumné ceny,“ řekl Josef Trejbal.

Ceny divočit nebudou, nejlevnější letenka je koupená s předstihem

V roce 2024 se dá očekávat nárůst cen v prémiových třídách letadel. Další pohyby cen se očekávají jen v rámci jednotek procent a jejich tendence záleží na konkurenci na konkrétní lince a na zájmu o danou destinaci. Vliv na finální cenu letenky má i fakt, kdy si ji cestující zakoupí. „Platí, že čím dřív letenku koupím, tím levněji letím. Proto se opět prodlužuje doba mezi nákupem letenky a odletem. Po Evropě se kupují letenky s několikatýdenním předstihem a do exotiky to jsou už měsíce. Zvyšuje se podíl lidí, kteří takto výhodně letenky nakupují. Teď je to více jak polovina lidí, kteří kupují letenky s velkým předstihem a ten se bude zvyšovat,“ řekl Josef Trejbal. Doplnil, že nákup letenek může být výhodnější i díky novému věrnostnímu programu portálu Letuška.cz.

Posílení dálkových spojů 2024:

Praha - Soul 3krát týdně (Korean Air)

Praha - Tchaj-pej 2krát týdně (China Airlines)

Praha - Dauhá 1krát denně, od 1. ledna 10x týdně (Qatar Airways)

Praha - Dubaj 3krát denně (Flydubai, Emirates, Smartwings)

Rodinná firma ASIANA zahájila svou činnost v roce 1993 a jako první cestovní kancelář v ČR začala nabízet letenky on-line a stala se lídrem v oboru

Postupem času a vývojem trhu rozšířila své působení i do oblasti administrativní správy a služeb organizačně hospodářské povahy.

Za dobu své působnosti získala řadu ocenění. Jsou trvalým závazkem vůči klientům i spolupracovníkům.

Máte nějaký dotaz či nabídku spolupráce?

Napište nám zprávu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.