Uplynulý půlrok svědčí o návratu cestujících na nebe. Ceny prodaných letenek se pohybovaly od pětistovky do půl milionu a nakupovali jsme je s větším předstihem

18/7/2023

Uplynulý půlrok svědčí o návratu cestujících na nebe. Ceny prodaných letenek se pohybovaly od pětistovky do půl milionu a nakupovali jsme je s větším předstihem

Podle portálu Letuška.cz prodeje letenek v uplynulém půlroce vystoupaly nad loňská čísla. S nabídkou leteckých spojení totiž roste i chuť je využívat. Například na dovolenou se Češi pečlivě připravovali, oproti jiným sezónám nakupovali letenky na léto již od ledna. Roste zájem o skupinové letenky. Průměrná doba od nákupu letenky po odlet se prodloužila na 8 týdnů.

Podle portálu Letuška.cz, který prodává významný podíl letenek v Česku, jsme uplynulý půlrok létali nejčastěji do Londýna, Bruselu a Paříže. Z dovolenkových destinací se do TOP 10 tohoto prodejce dostal chorvatský Split a španělská Málaga. A podle ředitele Letuška.cz, Josefa Trejbala, cestující vytvořili nový trend nákupu letenek. „V tomto roce nekulminoval prodej na léto v květnu, ale letenky na léto se prodávaly už od ledna. Ani teď prodej neustává, mísí se s prodejem letenek na podzim a zimu,“ řekl. Dodal, že celkový zájem o letenky byl o 15 procent vyšší než loňský první půlrok, což koresponduje se vzrůstající nabídkou letenek.

Dalším novým trendem je nákup skupinových letenek. „Značně se zvedl zájem o skupinové letenky v počtu deset a víc. Ty si kupují nejčastěji zájmové spolky, sportovní kluby nebo školy. Výhodou skupinových letenek je, že na nich lze do poslední chvíle měnit jména,“ řekl Josef Trejbal z Letuška.cz.

Dovolenkové destinace lákají

Čím dál častěji lidé do klasických dovolenkových destinací létají po vlastní ose. Mají v místech už své známé i vytipovaná ubytování. „Například jen do Splitu se prodalo o 25 procent letenek víc než loňské léto. Nabídka se rozšířila, cestující si mohou vybrat mezi několika spojeními. To má dobrý vliv na ceny letenek, které se tak drží poměrně nízko. Dalším skokanem v individuálním létání za dovolenou je Hurghada v Egyptě a oproti loňsku se dokonce zdvojnásobil zájem o letenky na Madeiru,“ řekl Josef Trejbal.

Levné letenky nevymizely, zájem je ale i o první třídu

Levné letenky jsou zejména do destinací, kde si na trasách konkuruje několik dopravců. Zpravidla je to v rámci Evropy. „Nyní se rozšiřují ale i možnosti zakoupit levně letenky po celém světě. Došlo k rozšíření spojení například do New Yorku přes Island, nově se létá do Soulu a nyní i na Tchaj-wan. To vše má příznivý vliv na ceny letenek. Nejlevněji nakoupí také ti, co si pořídí letenku s předstihem a v akcích, které s dopravci pořádáme,“ řekl Josef Trejbal.

Na Letuška.cz byla za poslední půlrok nejlevnější prodanou letenkou cesta z Prahy do Milána a zpět za 500 korun. „Neobvykle nízké ceny letenek zpravidla vznikají dvěma způsoby. Jednak tím, že uděláme slevovou akci na letenky s aerolinkami a druhý způsob je nechtěný, způsoben chybou v tarifu dopravce nebo při přepočítávání kurzu. Občas se tak stane, že letenku lze sehnat za zlomkovou cenu. Nedávno jsme tak měli v nabídce letenky do USA za tři tisíce korun v ekonomické třídě a za 10 tisíc v byznys třídě,“ řekl Josef Trejbal. Uvedl i nejvyšší ceny prodaných letenek za poslední půlrok. Za komfort první třídy na trase Praha – Los Angeles a zpět cestující na Letuška.cz zaplatil 465 tisíc korun. Druhá nejnákladnější letenka vyšla na 210 tisíc korun v první třídě na trase Curych – Dubaj – Paříž. A jen o 50 tisíc méně investoval další cestující do pohodlí v letounu na trase Praha – Dubaj – Praha.

TOP destinace podle Letuška.cz leden až červen 2023:

1. Londýn

2. Brusel

3. Paříž

4. Frankfurt nad Mohanem

5. Vídeň

6. Mnichov

7. Split

8. Amsterdam

9. Curych

10. Málaga

Dále Mallorka, Bangkok, Istanbul, New York, Varšava, Sofia, Maledivy, Nice, Burgas a Antalya

Rodinná firma ASIANA zahájila svou činnost v roce 1993 a jako první cestovní kancelář v ČR začala nabízet letenky on-line a stala se lídrem v oboru

Postupem času a vývojem trhu rozšířila své působení i do oblasti administrativní správy a služeb organizačně hospodářské povahy.

Za dobu své působnosti získala řadu ocenění. Jsou trvalým závazkem vůči klientům i spolupracovníkům.

Máte nějaký dotaz či nabídku spolupráce?

Napište nám zprávu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.