Vánoce a Silvestra stráví mimo ČR desítky tisíc lidí. Navštíví exotické země i vánoční trhy po celé Evropě

4/12/2023

Vánoce a Silvestra stráví mimo ČR desítky tisíc lidí. Navštíví exotické země i vánoční trhy po celé Evropě

Prosinec spolu s vánočními svátky a přelomem roku je nejexponovanějším měsícem pro cestování v zimě. Letošní zájem o letenky na toto období je značný, mnohé letecké spoje se plní. K cestování láká exotika, ale i vánoční trhy v evropských metropolích.

Tisíce Čechů na hlavní svátky v roce odletí do Asie či Severní Ameriky. Nabídka letů je letos širší díky příchodu silných dopravců China Airlines a Korean Air na pražské letiště a dochází i k dalšímu posilování zimního letového řádu. Například oblíbený Qatar Airways se chystá přidat od ledna nový let. „Posilování spojů je důležité z hlediska lepšího výběru letenek, ale také dobrých cen,“ řekl Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz. Dodal, že Češi se létají v zimě ohřát nejčastěji do Bangkoku, Dubaje, na Mauricius, do Kolomba na Šrí Lance, Ho Či Minova Města, Dillí a Denpasaru na Bali. Na východ lidé rádi cestují s Emirates a Qatar Airways, do Severní Ameriky se pak podle Letuška.cz nejvíce létá s British Airways, Lufthansou, Air France a KLM.

Posílení dálkových spojů:

Praha – Soul 3krát týdně (Korean Air)

Praha – Tchaj-pej 2krát týdně (China Airlines)

Praha – Dauhá 1krát denně, od 1. ledna 10krát týdně (Qatar Airways)

Praha – Dubaj 3krát denně (flydubai, Emirates, Smartwings)

Vánoční atmosféra metropolí láká

Hlavními cíli cest však jsou evropská města, tedy Londýn, Paříž, Frankfurt nad Mohanem, Amsterdam a Brusel. Jedná se o turistické i pracovní cesty, které na přelomu roku vyprodávají letenky na Letuška.cz. „Současným velkým lákadlem pro koupi letenek jsou zejména vánoční trhy v evropských metropolích. Češi chtějí vidět trhy ve Francii, Dánsku či Estonsku. Těchto cestovatelů rok od roku přibývá,“ řekl Josef Trejbal.

I když spojeních ještě není dost, ceny klesají

Letos pražské letiště odbaví více než 13,5 milionu cestujících, což je 75% podíl ve srovnání s historicky nejsilnějším rokem 2019. Na trhu přirozeně chybí obrovská kapacita, kterou se ještě nepodařilo plně nahradit. Jde o spojení ruských, ukrajinských a čínských aerolinií. Zásadně nevýhodné pro trh je také výrazné oslabení ČSA. „Nicméně i přes to všechno ceny letenek nestoupají, v mnohých případech dochází i k poklesu cen. Tento pozitivní důsledek způsobuje postupná rozrůstající se konkurence na krátkých i dálkových trasách. Příkladem mohou být letenky do Severní Ameriky, které začínají na necelých 10 tisících korunách i stabilně levné letenky po Evropě,“ konstatoval Josef Trejbal. Podle jeho slov letenky na Vánoce a Silvestra ještě jsou, ale rychle se vyprodávají ty velmi výhodné.

Poukazy na letenku letos lidé kupují víc

V předvánočním období také stoupá zájem o vouchery na letenky. „Vidíme na našem novém cestovatelském e-shopu, že zájem o poukazy na letenky je větší než v uplynulých letech. Jde o vděčný dárek, až sám darovaný si totiž vybere termín a destinaci, kam poletí,“ uzavřel Josef Trejbal z Letuška.cz.

Rodinná firma ASIANA zahájila svou činnost v roce 1993 a jako první cestovní kancelář v ČR začala nabízet letenky on-line a stala se lídrem v oboru

Postupem času a vývojem trhu rozšířila své působení i do oblasti administrativní správy a služeb organizačně hospodářské povahy.

Za dobu své působnosti získala řadu ocenění. Jsou trvalým závazkem vůči klientům i spolupracovníkům.

Máte nějaký dotaz či nabídku spolupráce?

Napište nám zprávu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.